اهل سنت ایران؛ اقلیتی که در ایران به عنوان سنی و در خارج از آن ایرانی شناخته می شوند!
Added Date: 5/23/2011 1:48:14 AM
Bookmark and Share              Balatarin

سنی نیوز: هرچند در ایران توهین به مقدسات اهل سنت و اعمال تبعیض و تضییع حقوق شهروندی آنان مساله جدیدی نیست، اما اخیرا برخی سايتها و خبرگزاری ها حملات رسانه ای جدیدی را علیه اهل سنت ایران سازماندهی نموده و از انتقادهای سازنده و دلسوزانه علماى اهل سنت كه در طول عمر انقلاب اسلامی همواره و در تمامی عرصه ها وعلى رغم كاستى ها و تبعیض ها از تمامیت ارضی و وحدت ملی حمایت نموده اند، به عنوان سهم خواهى یاد می کنند و با تحلیل های نادرست و آمار تحریف شده سعى در كتمان واقعیت تلخ تبعیض و بی عدالتی داشته و با مقایسه اوضاع جمعیت چندين میلیونی اهل سنت ایران با جمعیت حدود يك ميليون نفرى عربستان، اوضاع اهل سنت ایران را بهتر از وضع شیعیان آن کشور ارزیابی می کنند.

در برخی از این تحلیل ها وجود تعدادی نماینده اهل سنت در مجلس شورای اسلامی و وجود مساجد و مدارس در مناطق سنی نشین از دلایل برخورداری اهل سنت از حقوق کامل خود وآزادی مذهبی شان یاد می شود و در مقابل از نبود نمایندگان شیعه در مجلس مشورتی عربستان سعودی شکوه می شود.

  کسانی که در رسانه های کاغذی و مجازی خود از حضور نمایندگان اهل سنت در مجلس شورای اسلامی می نویسند و از این بابت آنها را بدهکار خود می پندارند این واقعیت را نادیده می گیرند که وجود تعدادی نماینده اهل سنت در مجلس شورای اسلامی حاصل مشارکت حداکثری آنها در تمام انتخابات ها و عرصه های ملی است که به روایت آمار و اعتراف مسوولین جمهوری اسلامی بیش از شهروندان شیعه بوده است.آنها بهتر از هرکس دیگری می دانند که اگر انتخابات در شرایط عادلانه‌ای برگزار ‌می شد سهم اهل‌سنّت ایران به مراتب بیش از 20 نماینده فعلی بود که این تعداد نیز از شهرهایی هستند که به دلیل عدم وجود جمعیت شیعه  امکان انتخاب افراد شیعه وجود نداشته است و الا اغلب پست های انتصابی در همان مناطق در انحصار شیعیان است، بطور مثال در بلوچستان که بیش از 90% ساکنانش بلوچ و اهل سنت هستند به دلیل انتخابی بودن نمایندگی مجلس و شوراها، تعدادی نماینده و شهردار از این قوم هستند اما از قریب به200 پست مدیریتی این استان از استانداری تا فرمانداری ها و ادارات شهرهای کوچک و دور افتاده  به تعداد انگشتان دست هم  در اختیارشان نیست، در برخی از شهرها، شهروندان اهل سنت با اینکه نیمی از جمعیت آنجا را تشکیل می دهند اما حق انتخاب شدن ندارند و یا با تقلّب های سازمان یافته و بداخلاقی های انتخاباتی از این حق محروم می شوند.

رسانه هایی که از نبود نماینده شیعه در مجلس مشورتی عربستان گلایه دارند شاید نمی دانند که کشور عربستان هرچند فاقد یک مجلس انتخابی است اما شیعیان در مجلس مشورتی این کشور دارای 5 نماینده می باشند و این در حالی است که نمایندگان این مجلس مستقیما توسط پادشاه منصوب می گردند. اما اهل سنت ایران نه تنها در مجالس انتصابی کشورمان همچون شورای نگهبان و مصلحت نظام  دارای نماینده نیستند بلکه در زیر مجموعه های این دو ارگان در استانها و حتی نمایندگی های ولی فقیه در امور اهل سنت نیز حضور ندارند!

  این تحلیلگران با نادیده گرفتن وجود تاریخی اهل سنت در سرزمین اجدادی شان  از وجود و آمار مساجد اهل سنت در ایران بگونه ای یاد می کنند که گویی همه این مراکز توسط دولت و در عمر کوتاه جمهوری اسلامی ساخته شده اند! هرچند اهل سنت ایران از نظام اسلامی حمایت کرده و زندگی در سایه نظامی اسلامی را بر هر سیستم دیگری ترجیح می دهند ودر برخی مناطق ایران فعالیتهای فرهنگی، مذهبی در دوران انقلاب رونق بیشتری یافته است اما آنچه در سالهای اخیر از سوی برخی دولتمردان جمهوری اسلامی به نمایش گذاشته شده است نابرابری، محدودیت و حتی تخریب مساجد و مدارس اهل سنت بوده است و نه ساخت و رونق آن، از نمونه های بارز این اقدامات ناموجه می توان از تخریب و انهدام مدرسه امام ابوحنیفه زابل، مسجد شیخ فیض مشهد، مسجد بجنورد واهواز....نام برد.

نکته قابل توجه این است که اهل سنت ایران در حالی شاهد این بی انصافی ها وتخریب مساجد و مراکز دینی خود هستند که در هیچ فعالیت براندازانه ای شرکت نکرده و همواره از نظام و تمامیت ارضی کشورحمایت کرده اند.

این نوع تحلیل ها نشان می دهد که از نظر اینها که متاسفانه برخی مسوولین و مراجع را نیز با خود همراه نموده اند اهل سنت ایران نه به عنوان شهروند بلکه  گروگانهایی برای امتیازگیری از کشور عربستان هستند، غافل از اینکه دولت مردان کشورهای عربی و از جمله عربستان، فرقی بین ایرانی شیعه و ایرانی سنی قایل نیستند، همانگونه که فرقی بین عرب سنی و شیعه قایل نیستند، نگاه حاکمان عربستان و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برخلاف دولتمردان جمهوری اسلامی نگاهی مذهبی و ایدئولوژیک نیست که نگران هم کیشان خود در کشورهای دیگر باشند، این واقعیت را ایرانیانی که به این کشورها جهت زیارت یا کار و اقامت رفته اند کاملا درمی یابند. 

در چنین شرایطی باعث تاسف است که برخی سیاستمداران کشور سرنوشت اهل سنت ایران را به شیعه‌های عربستان گره می‌زنند و رفع تبعیض و بی‌عدالتی از اهل ‌سنّت ایران را به گرفتن امتیازاتی از دولت عربستان مشروط ‌می کنند.

این خواسته به حق و منطقی که دولت عربستان باید حقوق شهروندی شیعیان کشورش را مراعات کند کاملا بجاست و برای ما که طعم تلخ تبعیض را چشیده ایم بیش از هرکس دیگری قابل درک است، اما این واقعیت را نمی توان نادیده گرفت که سیستم حکومتی در عربستان بر پایه نظام پادشاهی خاندانی استوار است، به عبارت دیگر در کشور پادشاهی عربستان یک خانواده حکومت می‌کند نه مذهب و ایدئولوژی، به همین دلیل پست‌های مهم و کلیدی به صورت موروثی انحصاراً در اختیار اعضای خاندان حاكم است و بقیة آحاد ملّت اعم از سنّی و شیعه از تصدّی آن محرومند، اما در مناصب میانی و همچنین در مورد فرصت‌های شغلی و اقتصادی در این کشور تفاوتی بین شیعه و سنی وجود ندارد.

 دولت عربستان سعودی هرچند هفته ای را به عنوان وحدت تعیین ننموده و برای برگزاری نشستهای تقریب بین مذاهب هزینه نمی کند، اما با این حال و با نگاهی ملّی، حقوق شهروندی ملت خود اعم از سنّی و شیعه را به مراتب بهتر از جمهوری اسلامی مراعات می‌کند.

شیعیان عربستان در تمام شهرهای شیعه نشین و حتّی پایتخت آن کشور، دارای مسجد هستند در حالیکه  اهل‌سنّت ساکن تهران که جمعیت‌شان به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد از داشتن محلی برای ادای شعایر دینی‌شان محرومند و حتی منازلی که درآن نماز با جماعت خوانده می شود پلمپ می شوند.

شیعیان در مناطق شرقی عربستان و منطقة مدینه، دارای مساجد، مدارس و حسینیه‌های متعددی هستند و به اعتراف خبرگزاری های فوق که خود را حامی شیعه های عربستان می دانند شیعه ها در این کشور 50 حوزه علمیه دارند و این در حالیست که آنها تنها 2 الی 5% از جمعیت 25 میلیونی آن کشور را تشکیل می دهند و طبیعی است که مقایسه تعداد حوزه های آنها با مدارس اهل سنت ایران که 25% از جمعیت 75 میلیونی کشور را تشکیل می دهند قیاس مع الفارق است.

علاوه بر حوزه های علمیه، شیعیان عربستانی در دانشگاه‌های این کشور نیز حضوری فعّال داشته و بدون اینکه مجبور باشند در فرمهای ثبت نام، مذهب خویش را درج نمایند به تحصیل مشغول ا‌ند، آنها همچنین برای تحصیل در کشورهای دیگر از طرف دولت بورسیه دریافت می‌کنند.

در منطقة شرقی مخصوصاً در قطیف، دمام و احساء ادارة اغلب دادگاه‌ها در دست قضات شیعه بوده که برخی از این قضات محترم از فارغ‌التحصیلان حوزة علمیه قم هستند و ارتباط خوبی با علماء و دولتمردان ایران داشته و با آزادی کامل دیدارهایی از قم و مشهد دارند. 

 آیا می‌توان تصوّر کرد که در نظام جمهوری اسلامی هم به یکی از شهروندان سنّی‌مذهب ایرانی تحصیل‌کرده در مدینه یا ریاض اجازة تصدّی چنین پستی داده شود؟! در کشور ما حتی به علمای تحصیلکرده در کشور نیز اجازه فعالیت در این سطح داده نمی شود.

علمای شیعة سعودی آزادانه به خارج از آن کشور سفر کرده و در کنفرانس‌هایی که در ایران برگزار می‌گردد، شرکت می‌کنند. همچنین کاروانهای زیارتی شان آزادانه به شهرهای قم و مشهد می‌آیند، امّا اهل‌سنّت ایران گاه با وجود دریافت ویزا برای حج و عمره اجازه تشرّف نمی‌یابند و علما و رهبران مذهبی اهل‌سنّت ممنوع‌الخروج می‌شوند.

 در آن کشور افراد جویای کار جهت استخدام در دوایر دولتی موظّف نیستند اطّلاعات عقیدتی و مذهبی‌شان را افشا کرده و در فرم‌ استخدام مذهب‌شان را قید كنند؛ امّا در جمهوری اسلامی علاوه از ادارات و دادگاهها حتّی  بیماران جهت بستری در بیمارستان باید اطّلاعات مذهبی‌شان را بنویسند!

شیعه‌های عربستان به کارهای بزرگ تجاری و اقتصادی مشغول بوده و به راحتی در ادارات و وزارت‌خانه‌ها جذب می‌شوند و عده‌ای از آنها مناصبی عالی در برخی از وزارت‌خانه‌ها و حتی نیروهای نظامی و انتظامی دارند، اما در کشور ما گذشته از وزارت‌خانه‌های خارجه، اطّلاعات و دفاع که در آنها شهروند سنّی‌مذهب حتی در مقام نظافتچی پیدا نمی شود در بقیه ادارات نیز شمارشان قابل ذکر و مقایسه با هیچ اقلیتی در هیچ کجای دنیا نیست.

شیعیان عربستان حتی در پروژه‌های عظیم نفتی حضوری فعّال داشته و در شرکت‌ دولتی آرمکو که شاهرگ اقتصادی آن کشور محسوب می شود دارای مناصب عالی هستند، در شهرهای مدینه و مکّه تجار شیعه صاحب شرکت‌ها و هتل‌های مجلّلی هستند و رییس پلیس منطقه مدینه نیز یک شیعه اهل همان منطقه است. در منطقة شرقی اکثر شرکت‌های تجاری و صنعتی متعلّق به شیعیان‌اند، حتی  ادارات دولتی به طور کامل در اختیار آنها بوده و هیچ‌گونه تبعیضی در حق‌ آنان اعمال نمی‌گردد. در مناطقی مثل دمام و قطیف نیز شیعیان صاحب بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و انبوه‌سازی هستند و بیشتر پروژه‌های دولتی منطقه هم به طور کامل در اختیار پیمانکاران شیعه است. در بندر مهم ملک عبدالعزیز الدمام حضور کارمندان و مدیران شیعه سه برابر اهل‌سنّت است.

علاوه بر آنچه ذکر شد شیعیان عربستان این شانس را دارند که یک حکومت ایدئولوژیک همچون جمهوری اسلامی با تمام امکانات مادی و معنوی خود از آنها حمایت کرده و سالانه پذیرای هزاران زایر،طلبه و دانشجو از آنها باشد، در حالیکه اهل سنت ایران به دلیل ایرانی بودن در عربستان از تحصیل و اقامت محروم می شوند و اگر هم تعدادی دانشجوی اهل سنت ایرانی به صورت غیر قانونی و با گذرنامه افغانی توانسته اند در آنجا تحصیل کنند در بازگشت به جرم وهابیت و ارتباط با آل سعود زندانی و یا کشته می شوند.

در کنار آنچه ذکر شد اهل‌سنّت ایران مدام از رسانه ملی شاهد توهین و تحقیرند و مقدساتشان از جمله همسران و یاران پیامبر اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌‌وسلّم) با انواع تهمت‌ها و اهانت‌ها در رسانة ملی یاد می‌شوند.

تحصیل‌کردگان اهل‌سنّت با وجود داشتن مدرک دانشگاهی حتی برای تدریس در دبستان روستای محل اقامتشان استخدام نمی‌شوند و به جایشان  افرادی غیربومی به آنجا فرستاده می‌شوند.

عجیب اینکه اغلب این خبرگزاری ها با نادیده گرفتن اوضاع شیعیان درسایر کشورهای اسلامی برای توجیه بی عدالتی ها وتبعیض حاکم بر اهل سنت ایران تنها به اوضاع شیعیان در عربستان استناد می کنند درحالیکه عربستان سعودی تنها کشوری نیست که درآن شیعیان به عنوان اقلیت مذهبی زندگی می کنند، در کشورهای اسلامی همچون پاکستان، افغانستان، سوریه، لبنان، امارات، کویت....... شیعیان با اینکه کمتر از پنج درصد جمعیت برخی از این کشورها را تشکیل می دهند، مناصب عالی همچون ریاست مجلس، فرماندهی ستاد ارتش، وزارتخانه های مهم وحتی کرسی ریاست جمهوری را در اختیار دارند و در امور مذهبی و انجام شعایر دینی آزادی کامل داشته وعلاوه از سهم متناسب با  جمعیت شان در قدرت و رسانه های ملی، از سازمان اوقاف مستقل ورسانه های خصوصی آزاد بهره می برند.

Reader Count
7692

Bookmark and Share              Balatarin
 
Wednesday 18 December 2013 08:12:28 GMT
ali 
مثل آنکه اهل سنت بر خلاف ادعای خود بر ادب، بدون توجه به حریمشان به ولی امر مسلمین جهان اعم از شیعه وسنی اهانت مینمایند. اگر آقا سید علی نبود اگر درایت و کیاست ایشان نبود مهملی برای حرفهای شما وجود نداشت و همه ایران مانند عربستان رو به وهابی گری و سلفی گری می آوردند که خباثت از اعمال و رفتار آنها می بارد در دین اسلام اهانت به عنوان ضعف نفسانی یاد شده و اهل بیت پیامبر اکرم(ص حتی از اهانت به دشمنان خود دوری می کردند به امید استبصار
Tuesday 26 March 2013 08:03:14 GMT
yektaparast 
salman 2121
Monday 30 April 2012 04:04:57 GMT
AHWAZ 
با سلام به همه مسلمانان واقعی که سنت پیامبر و اهل بیتش وصحابه گرامیش را ادامه میدهند آنها اگر آزادی را به اهل سنت بدهند مردم ایران حقیقت دین را میفهمند و آخوندها قادر به خون خواری مردم نمی باشند. ما صبر میکنیم و خداوند همراه صابران است.
Thursday 15 December 2011 04:12:06 GMT
ناجی 
ناجی
دوستی اهل سنت با یهود ونصاراوتعریفهای آنها ازنوع زندگی همراه با خفت وخواری در ممالک غربی نشان دهنده میزان اعتقاد وپایبندی آنان به اسلام وپیامبر اعظم واهل البیت واصحاب مؤمن وبافاست شما حاضرید ایران دارای یک حکومت ضد دینی داشته باشد ودر مقابل آن دم بجنبانید واورا ولی امر خود بدانید اما زورتان می آید در مقابل یک حکومت دینی سر تعظیم فرودآوریدمثل شما مثل پسرعمراست که بادست مبارک مولی الموحدین بیعت نکرد امابا پای حجاج سفاک بیعت کردباروی کارآمدن صفویه یوغ سلطه حکومتهای سنی از گردن ملت ولایت مدار ایران برداشته شد ومردم کرور کرور به مذهب حقۀ اهل البیت روی آوردندامتحان آن درکشورهای عربی نیز مجانی است کمی صبرکنید تاحکومتهای غاصب سقوط کنند بعد نتیجه راباچشمهای کم سوی خودتان ببینیددرپایان:طمع رانبایددوچندان کنی که صاحب کرم راپشیمان کنی.
Monday 13 June 2011 08:06:13 GMT
عارف به حجت و كيان  
ما ارزو داريم كه همان نماينگان فرمايشي در اين طويله بي خاصيت پاچه خوار سيد علي را هم نداشتيم ....اون از نماينده سنندج كه دولت به خاطر يك انتقاد كه بر اساس قانون اساسي خود اين خراب شده وظيفه اين نماينده است به دنبال اين است كه او را به زندان افكند و اون هم از نماينده مزدور اهل سنت سانديس خور و لايت ضد مردمي كه در تمتمي جرياناتي كه بر ضد جنبش مردمي سبز و رهبرانش كه موردئ حمايت قاطع اهل سنت بودند در صف اول ايستاده و اين نماينده خائن مزدور يعني احمد جباري ننگي است در مجلس كه به عنوان نمالينده اهل سنت كه البته اين طور كه شايع است اين فرد از بسيجيان منطقه بوده و با عوامفريبي و داشتن اختيارات خاص توانسته خود را راهي مجلس كند
Thursday 2 June 2011 08:06:22 GMT
ع ب  
در ايران مذهب مهم نيست هركه به دين خودش خداوند به همه عقل و تفكر داده است تا بهترين را انتحاب كند امروز همه كروه ها در ايران با اين ولايت فقيه مشكل دارند انشاالله روزي برسد همه با هم با صلح وصفا زندكي و با هم مناظره ازاد داشته باشيم تا مردم بهترين را انتحاب نمايند تا مردم از تاريخ صفوي و صفوي كري با خبر شوند و به دين اسلام و نياكانشان همجون سعدي و حافظ و عمرخيام و ديكر شعراي قبل از حكومت صفوي فقط الله يكانه را برستش نمايند و به اصحاب و اهل بيت احترام بكذارند
Sunday 29 May 2011 02:05:30 GMT
علی 
نگران نباشید برادران،وعده پیروزی و نصر خداوند حتمی است. همان گونه که کسی تصور نمی کرد اما در کمال نا باوری کاخ های زر و زور یهود در هم شکسته شد و اینان و هم سو های آنان در کمال نا باوری به بیرون متواری شدند بزودی هم این حکومت کثیف و خبیث و رذل و پلید و قاشیستی رافضی شیعی ولایت فقیه نابود خواهد گردید

الهی آمین
Friday 27 May 2011 06:05:53 GMT
به حجت 
لعنت بگو تو شیعه را
ان سینه پر کینه را
Friday 27 May 2011 06:05:12 GMT
سالاری 
اهلسنت ایران وتمام اقلیتهای دیگر ان ازادی را که در امریکا واروپا دارند در ایران ندارند نه اینکه در زیر سایه شوم ولایت فقیه ازاد نیستند بلکه هر روز سرکوب میگردند
الان خود شما قضاوت کنید در امریکا واروپا عدالت بیشتر رعایت میشود یا در حکومت ولایت فقیه وحکومت امام زمان
Friday 27 May 2011 09:05:53 GMT
احمد 
به كيان و علي نفر سوم بايد گفت كه بايد فكري بحال چگونگي ظهور بكنيد كهتوسط احمدي نژاد و دارو دسته اشن گندش در آمده است
Wednesday 25 May 2011 01:05:04 GMT
islam 
به كيان و حجت
شما از همون افرادر هستيد كه دينتان را در مقابل جانتان فرختيد از ترس مرك مذهبتان را فروختيد و اكر باز اتفاق بيفتد همه جيزتان را هم ميفروشيد مكر شما اينقدر احمق هستيد و حتي اين جيزي كه همه ميدانند شما ابلههان نميدانيد ايران قبل از صفويت 90% يا بيشتر اهل سنت بودند كه شما هم بسماندهاي صفوي هستيد يعني شما از اينها بيخبرين كه ايران در دست اسلام بوده ولي بعد از روافض حكومت از مسلمانان كرفته و كشتن تمام مسلمانان و بقيه را تارومار كردن ولي شما سريع مثل خوارج و مرتدين دينتان را رها كرديد و رافضي شديد و حكومت به دست روافض افتاد شما هم از همون دين فروشان هستيد كه به زور رافضي شديد حالا باز جوابي داريد
Tuesday 24 May 2011 10:05:57 GMT
کیان 
از کی تا حلا سنیها نماینده ایران شده اند؟!همین که به زور تحملشان میکنیم از سرشان زیاد است،نماینده ایران عزیز شدن پیشکشان.
Tuesday 24 May 2011 09:05:01 GMT
safir 
لطفا این متن رابه عربی ترجمه وبه سایت های دیگر ههم مثل العربیه هم بفرسید تا عربهادلشان برای ما برحم بیاید وبدانند که مااهل سنت ایران هیچ یار ویارویاور روی این کره خاکی جز خدا نذاریم
Monday 23 May 2011 08:05:26 GMT
ali 
پاسدار رحیم صفوی، طی سخنانی در جمع شماری از پاسداران رژیم گفت: «افراد در هر پست و مقامی، اگر بخواهند دربرابر ولی‌فقیه بازی سیاسی کنند، از سوی ملت ‏طرد می‌شوند.‏ حکم ولی‌فقیه، نافذ است و ولایت ‏فقط محبت نیست، بلکه ولایت تبعیت است و باید از ولی‌فقیه ‏تبعیت عملی کنیم و تبعیت حرفی ملاک ‏نیست.
مشاور نظامی ولی‌فقیه رژیم افزود: سرنخ برخی از گروههای سیاسی منحرف ‏سرویس‌های اطلاعاتی بیگانگان هستند.
Monday 23 May 2011 08:05:19 GMT
ali 
تلویزیون العربیه در گزارشی از اوجگیری بحران در درون رژیم آخوندی گفت: محمدرضا نقدی فرمانده بسیج اعلام کرد: احمدی‌نژاد و مدیر دفترش اسفندیار رحیم مشایی دیگر پایگاه و حمایتی در میان بسیجیان ندارند. العربیه افزود: این اتهامها در ادامه اختلافهایی است که بین احمدی‌نژاد و خامنه‌ای به‌ویژه پس از برکناری وزیر اطلاعات توسط احمدی‌نژاد بروز کرده است.
Monday 23 May 2011 09:05:58 GMT
حجت 
همان نمایندگی در مجلس هم زیادی است وباید مثل عربستان ودیگر کشورهای عربی که نماینده شیعه ندارند،این میکروبها را از مجلس بیرون کرد.عضویت در شورای نگهبان و... در گلویتان گیر خواهد کرد.از دست شما کم آزار ندیده ایم.
Monday 23 May 2011 04:05:04 GMT
بلوچ ایراندوست  
باسلام

سوگنامه و دردنامه ای بسیار قابل توجه و اندوهگین است . انسان با خواندن این مطالب ولمس آنچه که رژیم خونخوار و سفاک صفوی بر یک چهارم جمعیت ایران بعنوان اهل سنت روا میدارد لرزه بر اندامش می افتد این همه ستم علاوه بر ظلمی است که بطور معمول بر شهروندان شیعی ایران روا داشته می شود . از دست اندکاران محترم سنی نیوز و یا هر ارگانی که عهده دار دفاع از حقوق اهل سنت ایران است عاجزانه تقاضا می شود و پیشنهاد می گردد که عین این مقاله و بعبارت دیگر رنج نامه را به زبانهای انگلیس و عربی ترجمه و نسخه ای از آن را به مراجع بین الملی حقوق بشر و کشور های عربی و مسلمانی که اقلیت شیعه در آن کشور ها براحتی و مانند سایر شهروندان آن کشور ها زندگی می کنند ارسال فرمائید بویژه به کشور عربستان سعودی بفرستند تا آنها بدانند که چه ظلمهائی بر سر ملت اهل تسنن ایران از ناحیه حکومت جبار ستم آخوندی روا داشته می شود .
 
Name:
Comment Body: 
 
      
 
 
 
 
Unsubscribe
Subscribe