مراسم تشییع جنازه مولانا صلاح‌الدین موحد در نیمروز برگزار شد
Added Date: 11/19/2016 6:24:01 PM
Bookmark and Share              Balatarin

مراسم تشییع جنازه مولانا صلاح‌الدین علی‌زهی (موحد) رحمه‌الله، روز گذشته (چهارشنبه 26 آبان) در شهر "زرنج" مرکز ولایت نیمروز افغانستان برگزار شد.
مولانا صلاح‌الدین موحد، امام‌جمعه ولایت نیمروز افغانستان و از علمای سرشناس افغانستان بعد از ظهر سه‌شنبه (25 آبان) توسط یک فرد مسلح در منزلش مورد هدف قرار گرفته و به شهادت رسید.
به گزارش سنی‌آنلاین به نقل از منابع محلی در ولایت نیمروز، در مراسم تشییع جنازه مولانا صلاح‌الدین ده‌‌ها هزار نفر از مردم اعم از علما، معتمدین، ریش‌سفیدان، سران طوایف و اقشار مختلف مردم خونگرم و متدین از استان‌های مختلف افغانستان حضور داشتند.
در این مراسم، مفتی محمدسرور، مدیر مدرسه دینی دارالعلوم هرات، به نمایندگی از علمای هرات به ایراد سخن پرداخت.
مفتی محمدسرور اظهار داشت: شهادت تحفه‌ و هدیه‌ای است که خداوند متعال نصیب مسلمانان سعادتمند و خوش‌نصیب می‌گرداند که این سعادت نصیب مولانا صلاح‌الدین رحمه‌الله شد.
وی در ادامه تصریح کرد: دشمنان اسلام گمان نکنند با شهادت یک عالم، مردم مجاهد افغانستان از آرمان‌های خود که همان آزادی و عدالت است، عقب‌نشینی می‌کنند.
در ادامه‌ی این مراسم، مولانا عبدالمنان، مدیریت مدرسه دینی "اشرف‌العلوم" استان فراه، که به نمایندگی از علمای این استان سخنرانی می‌کرد، مولانا صلاح‌الدین را «مردی باخدا و مخلص» توصیف کرد و شهادت این عالم فرزانه را به مردم افغانستان تبریک و تسلیت گفت.
مدیریت مدرسه اشرف‌العلوم فراه با بیان خاطراتی از دوران تحصیل خود با مرحوم مولانا صلا‌ح‌الدین، خاطرنشان کرد: شهید مولانا صلا‌ح‌الدین در دوران تحصیل هم فردی مخلص و خوش‌اخلاق بود.
پس از قرائت مقاله‌ای در وصف مولانا صلاح‌الدین رحمه‌الله و جایگاه شهید در اسلام توسط یکی از جوانان ولایت نیمروز، مولانا بشیراحمد خطیبی، یکی از اساتید مدرسه دینی "احیاءالعلوم" زرنج به ایراد سخن پرداخت. وی اظهار داشت: امروز مدرسه احیاءالعلوم بازوی راست خود، و مردم نیمروز نیز رهبری را که برای گرفتن حق مردم تلاش‌ بسیار زیادی کرد، از دست دادند.
مولانا خطیبی خاطرنشان کرد: انسان‌های فاسد و جنایتکار بدانند که با شهادت مولانا صلاح‌الدین، نه‌تنها صدای آزادی‌خواهی خفه نمی‌شود، بلکه با قوت بیشتری فریاد زده خواهد شد.
گفتنی‌ست در پایان این مراسم، پیام‌های تسلیت علما و بزرگان دینی، ازجمله پیام تسلیت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، مدیریت دارالعلوم و امام‌جمعه زاهدان قرائت شدند.
 

Reader Count
181

Bookmark and Share              Balatarin